Cukrzyca i triathlon? To idealne połączenie dla Sugar Woman – cz. 2

Zapraszam do przeczytania drugiej (i ostatniej) części rozmowy z Sugar Woman. Z tej części dowiecie się między innymi, czego Maja boi się podczas triathlonu, dlaczego działa w teamie Aktywni z cukrzycą, a także jaki jest jej największy plan na sportową przyszłość.

Część pierwsza tutaj: klik.

Piotrek Adamczyk, Obiegówka.com: Czy podczas zawodów nie boisz się, że coś ci się stanie, że zasłabniesz, czy po prostu o tym nie myślisz?

Maja Makowska aka Sugar Woman: Jak najbardziej się boję. Dwa razy podczas Półmaratonu Warszawskiego miałam identyczną sytuację. Na piętnastym kilometrze miałam zjazd, cukier 50. To jest tak, że nie masz siły, nogi są jak z waty. I chociaż głowa jest świeża, ty mówisz swoim nogom „biegnij”, a one ni cholery nie chcą się słuchać.

To brzmi prawie jak maratońska ściana.

To brak cukru, więc organizm nie wykrzesa z niczego energii. Trzy kilometry szłam. Byłam bardzo wkurzona, psioczyłam na cukrzycę, nienawidziłam jej i w dodatku stwierdziłam, że nie będę biegać, jak mam mieć takie akcje. Ale jak na 18. kilometrze poziom cukru się unormował, to trochę nadrobiłam.

Na triathlonie bardziej boję się wysokich cukrów. Jesteś tuż po starcie, masz cukier 300 i już nie czujesz tej świeżości w mięśniach. Czujesz się, jakbyś startował na kacu. Organizm jest zalany przez cukier. Jego stężenie w moczu jest bardzo duże, w nerkach później pojawiają się ciała ketonowe. Jeżeli taki stan trwa długo, to potem lądujesz w szpitalu pod kroplówką. Tego bardziej się boję.

Najbliższy start triathlonowy to 11 czerwca ENEA5150 w Warszawie?

To jest na razie moje oczko w głowie. Chciałabym, żeby po prostu dobrze mi poszło. Już całkiem odstawiłam alkohol. Staram się nie opuszczać treningów i się wysypiać, mieć wystarczającą regenerację. Został dokładnie miesiąc, ale już od jakiegoś czasu mam podwójną mobilizację. Tylko wiesz, to są miesiące planowania i w ogóle, ale wystarczy, że będę miała na starcie niski cukier i dupa. Jedna mała błahostka, nawet taka, na którą nie będę miała wpływu i wszystko legnie. Poziom cukru zależy od wielu zmiennych. Czy jestem przeziębiona, czy mam okres, czy jest gorąco, czy nie.

Sugarwoman3

W ilu procentach możesz kontrolować poziom cukru?

W około 80 procentach. Czasem jest coś takiego jak „efekt brzasku”. Rano po wstaniu jest większa insulinoopornnośc, buzują hormony. Budzisz się, masz dobry cukier, robisz odpowiednią ilość insuliny, jesz normalne śniadanie, a potem cukier wybija na 300 lub 400. I to też może się przytrafić przed startem, mimo, że będziesz kontrolować wszystko do ostatniego szczegółu. Albo zrobisz zastrzyk i trafisz w zrost, co sprawi, że insulina będzie się inaczej wchłaniać.

Czym konkretnie zajmujesz się w Aktywnych z cukrzycą?

Jestem gwiazdą! (śmiech) Dzielę się doświadczeniem z innymi ludźmi z cukrzycą, którzy zaczynają przygodę ze sportem. W świecie normalnych biegaczy nie mam za dużo do powiedzenia. Już trochę więcej mogę opowiedzieć, jeżeli chodzi o połączenie cukrzycy i biegania.

Co sprawiło, że chcesz się dzielić swoimi doświadczeniami? Na pewno jest wielu cukrzyków, którzy uprawiają sport, jednakże oni nie robią tego, co ty.

Pamiętam sytuację, kiedy założyłam fanpage Sugar Woman. Skontaktował się ze mną chłopak, który miał około dziesięciu lat, może trochę więcej. Napisał coś w stylu, że chciałby zacząć biegać, ale zawsze mu spada cukier, lekarz nie za bardzo mu pozwala, że widzi, że biegam i co on może zrobić, żeby też biegać. Dałam mu kilka wskazówek. Dwa tygodnie później odezwał się, że udało mu się coś przebiec, że zrobił trening piłki nożnej i mu cukier nie spadł.

To było pocieszające. Dałam komuś coś czego nauczyłam się na własnej skórze i to pomogło. Czasem wystarczy drobna wskazówka i dana osoba będzie miała zdecydowanie inny komfort życia z cukrzycą. Jednak się da. Można pobiegać, popływać i skończyć z dobrym cukrem. Ogólnie lekarze nie zalecają dużego wysiłku fizycznego.

Sugarwoman2

Tja, polska służba zdrowia. „Kiedy pana boli? Jak stoję. To proszę nie stać.”

Lekarze zalecają spacery albo nordic walking. Chcą tak jakby podporządkować czyjeś życie cukrzycy. A my chcemy zrobić na odwrót. Żeby to cukrzycę podporządkować swoim pasjom.

Nie wydaje ci się, że lekarze po prostu boją się wziąć odpowiedzialność za pacjenta?

Oczywiście, że tak jest. Kiedy byłam młodsza, moja lekarka powiedziała mojej mamie, że jeżeli chce eksperymentować na swoim dziecku, to proszę bardzo, ale nie ona weźmie za to odpowiedzialności. Spojrzałam na mamę i zaczęłam wątpić w to, czy ona dobrze robi. Ale dopiero później zrozumiałam, że nie mogłabym żyć tak, jak żyłam na początku z cukrzycą. Że o 7.30 robię insulinę, o 8.00 posiłek, 10.00 mierzenie cukru, 11.30 insulina, 12.00 posiłek. Ja bym tak długo nie pociągnęła. Znam historie osób z cukrzycą, które nie wyjeżdżały nawet na weekend pod namiot, bo bały się, że nie będą mogły zjeść posiłku o odpowiedniej porze. To jest jakaś paranoja. Można siedzieć w domu, mieć idealne cukry, idealnie wszystko wyliczone, ale co z resztą? Cukrzyca nie jest całym życiem. Jest tylko dodatkiem, kolejnym aspektem, który trzeba brać pod uwagę. To nie jest tak, że musimy się temu całkowicie podporządkować.

Inspirują cię inni sportowcy, którzy mają cukrzycę? Na przykład Michał Jeliński. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku, przyczynił się do zdobycia złotego medalu w wioślarstwie w czwórce podwójnej.

To jest kolejny dowód na to, że się da. Tylko z nim jest troszkę inna sytuacja, bo jako zawodowiec ma sztab specjalistów nad sobą, którzy pomagają mu we wszystkim. Zawodowym sportowcom jest łatwiej.

Chyba wtedy człowiek nie myśli aż tak o poziomach cukru, tylko bardziej skupia się na zawodach.

Trochę jest to zdjęcie ciężaru. Ale oczywiście jego wynik jest godny podziwu i szacunku. Jeżeli widzę, że cukrzykom się udaje, to dlaczego mnie miałoby się nie udać? Oczywiście kilka szczebli sportowych niżej, ale jednak.

Jakie są twoje plany sportowe na dalszą przyszłość?

Bałam się tego mówić na głos. To pełen dystans Ironman (3,86km pływania, 180,2 km jazdy na rowerze i 42,195km biegu – przyp. aut.). Napisałam nawet oficjalne oświadczenie na moim fanpage’u, że zrobię to do trzydziestego roku życia. Jest także cel poboczny. Nic mi nie wiadomo na temat Polki z cukrzycą, która zrobiłaby pełnego Ironmana. Póki co, wizja 15-17 godzin w ciągłym ruchu, jest dla mnie czystą abstrakcją.

Nie myślałaś o pozyskaniu sponsorów? Jeżeli rzeczywiście byłabyś pierwszą Polką z cukrzycą, która przygotowuje się do pełnego Ironmana, to wiele mediów i firm byłoby tym zainteresowanych. Może nawet jakiś lekarz zgodziłby się ciebie prowadzić. Mogłabyś mieć sztab ludzi wokół siebie, aby osiągnąć ten cel.

Nawet nie myślałam w ten sposób. Głównie skupiałam się na tym, czy ja naprawdę dam radę pod względem fizycznym. To jest ogromny wyczyn dla zdrowych ludzi po latach treningów i wyrzeczeń. A ja, która jestem truchtającą kluseczką (śmiech), nie mam jakichś osiągnięć. Jeszcze do tego ta cukrzyca. To już by weszło na wyższy poziom.

Sugarwoman5

U ciebie na Mazurach wszystkie dziewczyny są tak twarde?

(śmiech) Pochodzę z małej miejscowości, chyba nikt tam nie uprawia triathlonu. Ale na przykład bieganie jak najbardziej.

Z tego, co zauważyłem, masz zamiłowanie do typowo męskich sportów i zajęć. Wioślarstwo, podnoszenie ciężarów… Słyszałem, że pieniądze, które wydałaś z rodzicami na pompę insulinową, miały iść na motorynkę.

Mój tata ma motocykl, to jest jego pasja i od niego przejęłam ten bakcyl. Miałam kiedyś stellę. Jak był dobry wiatr i było z górki, to wyciągała 30km/h (śmiech).

Teraz z taką prędkością jeździsz na rowerze.

No mniej więcej! Ale wiesz, ciągle są dylematy z pieniędzmi. Nie mam szafy w pokoju, za to mam już trenażer. Zastanawiam się ciągle, czy kupić nową patelnię, czy może jakieś okulary do jazdy na rowerze. Czy może wymienić sobie meble, czy kupić dywan, a może kask.

I dywan pojawił się później niż kask?

Dywan dostałam jako prezent na święta Bożego Narodzenia.

Masz jakieś inne pasje poza sportem?

Zwykle na to pytanie odpowiadam: triathlon to już jest wystarczająco dużo. Bardzo lubię czytać książki, które pogłębiają moją samoświadomość, tego, co się dzieje ze mną i ze światem, z ludźmi wokół mnie.

Zanim zaczęłam większość mojego życia podporządkowywać trenowaniu i zawodom, jeździłam na festiwale muzyczne. Siedem razy z rzędu byłam na Ostróda Reggae Festival. Jeździłam też na Przystanek Woodstock, Hip-Hop Kemp. Jednak kiedy zaczęły się treningi, nie szło ich pogodzić z czterema dniami melanżu. Bardzo też kiedyś lubiłam piercing. Miałam kolczyki w różnych częściach ciała. Ale albo zaczęłam je tracić, albo sama je wyjmowałam. Miałam na przykład kolczyki na obojczykach, lecz kiedy kładłam na ramiona sztangę i robiłam podrzut, sztanga wyrwała mi kolczyk. Mam ochotę wrócić do piercingu.

Nie przeszkadzałby w triathlonie?

Miałam kiedyś kolczyk w wędzidełku pod górną wargą. Podczas biegu czułam, jak ten kolczyk się obijał. Kolczyki w skroniach przeszkadzały w noszeniu kasku rowerowego. Miałam kolczyk między piersiami, to wtedy zamek od stroju rowerowego zawadzał. Wszystko sukcesywnie odpadało. Zostały tylko w uszach. Miałam też w brwi, ale sama go już wyjęłam. Jak ja w nim wyglądałam! (śmiech)

Wszystkie zdjęcia pochodzą z instagramowego konta Sugar Woman: klik.

Profil Sugar Woman na Facebooku: klik.

252 Replies to “Cukrzyca i triathlon? To idealne połączenie dla Sugar Woman – cz. 2”

 1. Amazing….such a handy web page.

 2. Appreciate it for sharing your terrific web site.

 3. thank a lot for your web site it assists a lot.

 4. Great looking web site. Think you did a bunch of your own coding.

 5. Great internet site! It looks very good! Maintain the excellent work!

 6. Thanks really beneficial. Will share site with my buddies.

 7. Thanks extremely handy. Will share website with my pals.

 8. Good site you’ve got right here.

 9. Thanks meant for offering like superb posting.

 10. I love reading your web site. thnx!

 11. say thanks to a lot for your web site it helps a great deal.

 12. Wow because this is great job! Congrats and keep it up.

 13. say thanks to a lot for your internet site it assists a lot.

 14. Amazing Web-site, Stick to the fantastic job. Thanks for your time!|

 15. say thanks to so considerably for your internet site it assists a whole lot.

 16. I like reading your internet site. Kudos!

 17. Wow cuz this is very great work! Congrats and keep it up.

 18. Terrific web page you have got going here.

 19. Many thanks, this site is very valuable.

 20. Thank you so much! It is an remarkable online site.

 21. generic viagra gel

  d41d generic viagra

  generisches viagra bestellen

 22. can i buy viagra in shops

  d41d viagra generic

  only here viagra price

 23. buy herbal viagra high street

  d41d viagra generic

  how are viagra pills made

 24. viagra kaufen de

  d41d viagra sample

  viagra dosierung

 25. viagra in italia costo

  d41d generic viagra

  generic viagra online cyprus

 26. viagra spam email sample

  d41d buy viagra online

  generische viagra pille

 27. viagra how fast does it work

  d41d online viagra

  we use it try viagra for free

 28. online online pay with check

  291e online make you last longer

 29. online dosage for best results

  291e campione di online cana

 30. online rezeptpflichtig usa

  291e kamagra online deutschland

 31. online kauf online

  291e chewing gum online mexique

 32. online online in nyc

  291e 40 online for 9900

 33. online side effects for pink

  291e side effects of online 50 mg

 34. legal online kaufen

  291e take online pills with redbull

 35. online online generi

  bed5 40 mg of online

 36. wow online cheapest online

  bed5 local online stores india

 37. we choice online online where

  bed5 cheap online uk online paypal

 38. online online cheap 10 mg

  bed5 order authentic online

 39. online v levitra

  bed5 foro sobre online onlineo

 40. online two tablets

  bed5 online online online review

 41. online two tablets

  bed5 online 5mg onlin

 42. training and online from india

  bed5 online immagini

 43. we like it similar online

  bed5 comprar online en castellon

 44. legal online online online

  bed5 online 5mg onlin

 45. are online online any good

  bed5 online 20 mg lowest price

 46. 180 online 5mg

  bed5 online onlineo in farmacia

 47. online 5 mg ne ise yarar

  bed5 pharmacie prix du online

 48. only today online online best

  bed5 average cost online canada

 49. online by mail

  bed5 online 20mg tablet price

 50. just try 100mg online

  bed5 we use it online dose

 51. online online 40 mg soft tab

  bed5 online c200

 52. forum site achat online

  bed5 only now online femele

 53. online fast uk

  bed5 online v levitra

 54. we use it transdermal online

  bed5 online grammi

 55. online pricetesco

  bed5 online barato libre

 56. online in pattaya kaufen

  bed5 online online 200mg pills

 57. cheap online uk online paypal

  bed5 online onlineo in farmacia

 58. online durata rapporto

  bed5 acheter du online en suisse

 59. online online serios

  bed5 online or is which levitra

 60. lowest priced brand online

  bed5 online thai price

 61. online onlineo bonifico

  bed5 online online online review

 62. visit web site 10mg online

  bed5 achat online en europ

 63. link for you online prices

  bed5 online for impotence

 64. muestras de online y descuento

  bed5 online for impotence

 65. efectos online alcoho

  bed5 online online side affects

 66. online sublingual price india

  b1c3 online online oman

 67. i recommend online online usa

  b1c3 online netdoktor

 68. alternating use online online

  b1c3 online rosa spray nasale

 69. online online effects

  b1c3 street price of online 100mg

 70. kopa online online forum

  b1c3 prix du online en officin

 71. online soft for sale online

  b1c3 follow link online brand name

 72. onlineing online in nz

  b1c3 healthyman online

 73. online onlineo economico

  0be3 online suggested use

 74. online kaufen europa

  55d9 comparatif online com

 75. cheap online for men and women

  55d9 online ebay co uk

 76. online 20 mg ml 100 mg mi

  d276 opinion online online

 77. low cost online free shipping

  d276 onlinepreise indien

 78. should you take online daily

  d276 online terapi

 79. only here online online pill

  d276 click here online online us

 80. auftrag generische online

  d276 enter site woman and online

 81. online levitra dosage

  2b9c precio de online onlinea

 82. discount female online pills

  2b9c online online uk

 83. pfizer online prezz

  2b9c online sale perth wa

 84. cheapest online and online

  2b9c online online online cheap

 85. mail order online online

  0f24 medicament generique online

 86. existe online onlinea

  0f24 online express de la suisse

 87. we choice online how much

  0f24 why take online

 88. online au luxembour

  0f24 in pfizer canada online

 89. online sale glasgow

  3fd4 online austria

  3fd4 follow link online for sale

  3fd4

 90. cheap online 20mg australia

  d6e8 online vendita rom

 91. natural alternative for online

  d6e8 we like it cheapest online

 92. online online supplements

  d6e8 combine online and levitra

 93. thank so a lot for your internet site it assists a lot. sites:ggglese.com
  [url=http://hagoni.com/xe/sam4/656919]maglie calcio a poco prezzo[/url]

 94. the best choice online iop

  d6e8 cheap online online 5

 95. we like it what is online

  57c8 online online super active

 96. relacao de onlineos do online

  57c8 online venta farmacias

 97. 激光無創熱作用模式精準作用於陰道粘膜層、肌層,使陰道組織發生新生改變,修復由於順產而引起的損傷,解決一系列產後女性生殖系統常見問題。私密緊緻作用原理:刺激陰道粘膜固有層、粘膜肌層,使其膠原纖維、彈性纖維大量增生重塑;彈性纖維網修復,陰道收緊 SUI作用原理:恢復盆底正常解剖位置 陰道彈性纖維網得以修復,恢復到正常解剖位置避免了擠壓,牽拉尿道,使尿道角度恢復正常 盆底血供豐富,間接的使尿道括約肌得以修復進而停止漏尿或症狀減輕 私密敏感、潤滑作用原理:CO2微脈管作用,使血管重建、促進血液循環 血管活性腸肽(VIP)和神經肽Y(NPY) 表達增加,敏感度增加 血流量增加,陰道上皮細胞功能增加、陰道粘膜自分泌功能增強,潤滑度增加

 98. online online samples uk

  57c8 female online fda

 99. 情人節閃光彈教材!高質情侶相放閃呃Like你要識 – STYLE-TIPS.COM 是日是情人節,社交網站上人人爭相放閃,但除了影花束、曬禮物,還有甚麼選擇呢?照編…

 100. 馬鞍鼻、內開法、外開法、敲鼻骨、敲截鼻骨、縮鼻骨、鼻雕手術、兩段式隆鼻、三段式隆鼻,軟骨植入的討論。

 101. I just want to mention I am just new to blogs and certainly liked this web blog. Likely I’m likely to bookmark your site . You really have really good stories. With thanks for sharing with us your web page.

 102. ff 緋緋 【多用途彩妝】水漾眼頰彩 Water Terars Dew的商品介紹 ff 緋緋,多用途彩妝,水漾眼頰彩 Water Terars Dew

 103. 香港物業按揭. 無論您是首次置業或是換樓,工銀亞洲都能夠為您提供度身訂做的按揭貸款計劃,切合您的真正需要。 全面樓宇按揭服務. 一般按揭貸款計劃. 適合購買 …

 104. online quoi sert

  85d3 online generique suisse

 105. vente online f

  85d3 online branded online uk

 106. online campione libero

  85d3 achat online meilleur site

 107. only today info online

  85d3 online online in mumbai

 108. only today online sales uk

  85d3 vente online f

 109. A powerful share, I just given this onto a colleague who was doing somewhat evaluation on this. And he in actual fact purchased me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the deal with! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading extra on this topic. If possible, as you turn into expertise, would you thoughts updating your weblog with extra particulars? It’s highly helpful for me. Big thumb up for this weblog put up!

 110. 介紹INFINESSE賦活彈力系列。

 111. I intended to create you a very little note just to thank you as before regarding the remarkable tactics you have documented in this article. It’s so unbelievably open-handed with people like you to make unhampered exactly what most people would’ve offered as an ebook to help with making some bucks on their own, certainly now that you could possibly have done it if you ever wanted. These principles also worked to provide a good way to realize that other individuals have the identical eagerness just as mine to know the truth significantly more with regard to this matter. I’m sure there are millions of more pleasurable sessions up front for individuals who read through your site.

 112. Hi there, You have done an incredible job. I’ll certainly digg it and personally recommend to my friends. I am confident they will be benefited from this site.

 113. effect of online

  6a28 cost online online

 114. 纖體健康 » Kayeの時尚生活 纖體健康 » Kayeの時尚生活

 115. Lovely site! I am loving it!! Will come back again. I am bookmarking your feeds also

 116. I keep listening to the news broadcast talk about receiving boundless online grant applications so I have been looking around for the finest site to get one. Could you advise me please, where could i find some?

 117. best online sale

  6a28 only for you online to online

 118. Great write-up, I am regular visitor of one¡¦s web site, maintain up the excellent operate, and It is going to be a regular visitor for a long time.

 119. 含藥化妝品配方能去角質、去除導致痘痘的多餘油脂。

 120. SANOFI 賽諾菲 【維詩朵高濃度玻尿酸系列】維詩朵高濃度玻尿酸精萃原液 Viscontour Serum的商品介紹 SANOFI 賽諾菲,維詩朵高濃度玻尿酸系列,維詩朵高濃度玻尿酸精萃原液 Viscontour Serum的詳細商品介紹,有網友推薦最新118篇化妝品使用心得分享,還有提供通路訊息、試用機會、優惠訊息與相關報導等相關資訊。

 121. bestellen online generika

  86af 5mg online effects

 122. get best results online

  86af vendita online

 123. Hey There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I’ll make sure to bookmark it and come back to read more of your useful information. Thanks for the post. I’ll definitely comeback.

 124. Hello.This post was extremely remarkable, particularly since I was looking for thoughts on this subject last Friday.

 125. 以低能量的1064-Q激光反覆掃於皮膚表面,逐步改善皮膚色素問題。 治療時產生的熱能能促進膠原蛋白的再生,回復肌膚彈性。 使用7mm平行光光頭,使輸出的激光更溫和及均勻。功效: 去除紋身 美白及去除面毛 令整體膚色更白更均勻 減淡及去除荷爾蒙斑或反黑 增加皮膚膠原蛋白,改善皮膚彈性 減淡深層色斑 : 黃褐斑,荷爾蒙斑,蝴蝶斑 以低能量的1064-QS激光反覆掃於皮膚表面,逐步改善皮膚色素問題 使用8-10mm平行光光頭,使輸出的激光 更溫和及均勻 1. 激光能透進皮膚深層 2. 激光被黑色素吸收 3. 產生熱能將黑色素體分解 4. 被呑噬細胞吸收及排出體外

 126. I savor, cause I discovered exactly what I used to be having a look for. You have ended my four day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice day. Bye

 127. online kaufen essen

  19d8 online sicuro

 128. I like what you guys are up also. Such smart work and reporting! Carry on the superb works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

 129. We are a group of volunteers and starting a new scheme in our community. Your web site offered us with valuable information to work on. You’ve done a formidable job and our whole community will be grateful to you.

 130. can you get online in prague

  19d8 can i get online overnight

 131. fake online ingredients

  19d8 can i take online with vasotec

 132. Hi there, I found your site by means of Google whilst looking for a comparable subject, your website came up, it appears to be like good. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 133. Hello. fantastic job. I did not anticipate this. This is a splendid story. Thanks!

 134. I really wanted to send a small remark so as to say thanks to you for those splendid steps you are giving out at this site. My particularly long internet research has at the end of the day been compensated with really good know-how to exchange with my good friends. I would believe that we readers actually are definitely endowed to be in a fantastic network with very many outstanding professionals with insightful tricks. I feel somewhat lucky to have discovered your site and look forward to so many more pleasurable moments reading here. Thank you once again for a lot of things.

 135. I was suggested this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as no one else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 136. There is apparently a bunch to know about this. I suppose you made various good points in features also.

 137. Awsome info and straight to the point. I don’t know if this is truly the best place to ask but do you folks have any ideea where to employ some professional writers? Thanks 🙂

 138. online 20mg testberichte

  86c3 onlineing online vietnam

 139. online per lastschrift

  86c3 cost per pill online

 140. Hello my loved one! I want to say that this article is awesome, nice written and include almost all vital infos. I¡¦d like to look extra posts like this .

 141. Excellent post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very useful information specially the last part 🙂 I care for such info a lot. I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and best of luck.

 142. I was suggested this web site by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are amazing! Thanks!

 143. prix de online en pharmacie

  86c3 online can you take too much

 144. Definitely believe that which you said. Your favorite reason seemed to be on the net the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get irked while people consider worries that they plainly do not know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side effect , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 145. I simply could not depart your web site prior to suggesting that I actually enjoyed the standard info a person provide to your visitors? Is going to be back steadily in order to inspect new posts

 146. I simply wanted to construct a small comment in order to say thanks to you for these wonderful information you are writing at this website. My extended internet research has at the end of the day been compensated with useful content to write about with my co-workers. I would admit that most of us site visitors are truly fortunate to dwell in a fine community with so many marvellous professionals with insightful advice. I feel extremely fortunate to have encountered the web page and look forward to some more entertaining minutes reading here. Thanks once again for everything.

 147. Whats Happening i’m new to this, I stumbled upon this I have found It absolutely useful and it has aided me out loads. I’m hoping to contribute & help other users like its helped me. Good job.

 148. Thank you for all of your work on this site. Kim take interest in making time for investigation and it’s simple to grasp why. Many of us learn all relating to the powerful method you make worthwhile information on your website and increase participation from some others on this content then my girl is truly becoming educated a lot of things. Enjoy the rest of the year. You have been carrying out a glorious job.

 149. stila 【指甲油】愛戀櫻花甲彩的商品介紹 stila,指甲油,愛戀櫻花甲彩

 150. You actually make it seem so easy with your presentation but I find this matter to be actually something which I think I would never understand. It seems too complicated and extremely broad for me. I’m looking forward for your next post, I’ll try to get the hang of it!

 151. It¡¦s actually a great and helpful piece of info. I am glad that you shared this useful information with us. Please stay us informed like this. Thanks for sharing.

 152. can you online online in berlin

  86c3 usefull link herbal online

 153. I think this is one of the most significant information for me. And i am glad reading your article. But wanna remark on few general things, The web site style is wonderful, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 154. Good write-up, I am regular visitor of one¡¦s site, maintain up the nice operate, and It is going to be a regular visitor for a lengthy time.

 155. current prices on online cvs

  86c3 20mg online

 156. Thank you for the sensible critique. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more clear from this post. I’m very glad to see such wonderful info being shared freely out there.

 157. I savour, cause I discovered exactly what I was taking a look for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 158. I think other site proprietors should take this website as an model, very clean and fantastic user friendly style and design, as well as the content. You are an expert in this topic!

 159. online online les prix

  aa9c online online discreet

 160. just try brand online canada

  aa9c is 10mg online enough

 161. online online us online

  aa9c melhor onlineo do online

 162. Hi there, I discovered your site via Google whilst searching for a related topic, your website came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

 163. I have to convey my affection for your generosity for men and women who should have help with this field. Your personal dedication to getting the solution around became incredibly valuable and have surely made professionals like me to achieve their pursuits. Your entire important recommendations signifies a whole lot a person like me and substantially more to my peers. Best wishes; from each one of us.

 164. Nice blog here! Also your web site loads up fast! What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol

 165. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this website. Thank you, I¡¦ll try and check back more often. How frequently you update your web site?

 166. brand name online canada

  aa9c online order online forum

 167. There is clearly a bundle to know about this. I consider you made certain nice points in features also.

 168. Hi my friend! I wish to say that this article is awesome, great written and come with almost all significant infos. I would like to peer more posts like this .

 169. I like the valuable information you provide in your articles. I’ll bookmark your blog and check again here regularly. I am quite certain I will learn plenty of new stuff right here! Good luck for the next!

 170. I¡¦ve recently started a site, the info you offer on this web site has helped me tremendously. Thank you for all of your time & work.

 171. You actually make it seem so easy with your presentation however I in finding this matter to be really something that I think I’d never understand. It sort of feels too complicated and very extensive for me. I am looking ahead to your next post, I¡¦ll attempt to get the cling of it!

 172. Great web site. A lot of helpful information here. I am sending it to some pals ans additionally sharing in delicious. And certainly, thank you for your effort!

 173. Of course, what a magnificent site and illuminating posts, I definitely will bookmark your site.Have an awsome day!

 174. Hey, you used to write wonderful, but the last several posts have been kinda boring¡K I miss your super writings. Past few posts are just a bit out of track! come on!

 175. I like what you guys are up also. Such clever work and reporting! Carry on the excellent works guys I¡¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my site 🙂

 176. I have been absent for some time, but now I remember why I used to love this blog. Thanks , I will try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 177. online efectos secundarios

  a541 online with mastercard

 178. soft tabs online uk

  a541 online proben

 179. online rapide

  a541 tadalafil onlineo o online

 180. It’s appropriate time to make some plans for the future and it’s time to be happy. I’ve read this post and if I could I wish to suggest you some interesting things or tips. Perhaps you could write next articles referring to this article. I wish to read more things about it!

 181. online online 60mg in greece

  a541 army medical speonlinet corps

 182. You made some clear points there. I looked on the internet for the subject and found most guys will consent with your blog.

 183. I was recommended this website by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my trouble. You are wonderful! Thanks!

 184. I think this is among the most vital info for me. And i’m glad reading your article. But want to remark on some general things, The site style is great, the articles is really excellent : D. Good job, cheers

 185. Unquestionably believe that which you stated. Your favorite justification seemed to be on the internet the simplest thing to be aware of. I say to you, I certainly get annoyed while people think about worries that they plainly don’t know about. You managed to hit the nail upon the top and defined out the whole thing without having side-effects , people could take a signal. Will likely be back to get more. Thanks

 186. Thanks for sharing excellent informations. Your site is so cool. I am impressed by the details that you have on this web site. It reveals how nicely you understand this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my pal, ROCK! I found just the info I already searched everywhere and simply could not come across. What a perfect site.

 187. hey there and thank you for your information – I have certainly picked up anything new from right here. I did however expertise some technical points using this website, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it to load correctly. I had been wondering if your web hosting is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your placement in google and could damage your quality score if ads and marketing with Adwords. Well I am adding this RSS to my email and can look out for a lot more of your respective exciting content. Make sure you update this again soon..

 188. Wow, incredible blog layout! How long have you been blogging for? you made blogging look easy. The overall look of your website is excellent, as well as the content!

 189. You made some decent points there. I looked on the internet for the topic and found most individuals will agree with your website.

 190. You actually make it seem really easy along with your presentation however I find this topic to be really one thing that I believe I would by no means understand. It sort of feels too complex and very wide for me. I’m having a look ahead on your next submit, I¡¦ll try to get the hold of it!

 191. Normally I do not read article on blogs, however I would like to say that this write-up very pressured me to try and do it! Your writing style has been amazed me. Thanks, very nice article.

 192. I savour, result in I discovered exactly what I was looking for. You’ve ended my four day long hunt! God Bless you man. Have a great day. Bye

 193. New Paris St Germain boss Carlo Ancelotti wants a reunion with Frank Lampard. The French side have made contract with the Blues over signing the 33-year-old. PSG boss Ancelotti makes move for Chelsea midfielder Lampard

 194. which online best india

  8d82 descuento online genrico

 195. You are a very intelligent person!

 196. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your magnificent post. Also, I’ve shared your site in my social networks!

 197. Hello, i think that i saw you visited my blog thus i came to “return the favor”.I am trying to find things to improve my site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!

 198. It¡¦s actually a great and helpful piece of information. I¡¦m satisfied that you simply shared this helpful information with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 199. online in south korea

  f4ff online natural onlineo

 200. I like this post, enjoyed this one appreciate it for posting .

 201. online 50 mg tablets

  73a1 link for you sale online

 202. sale canada online

  73a1 can a healthy man take online

 203. online online discussion

  73a1 online apotheke schweiz

 204. cheap online next day

  73a1 online bangkok price

 205. I¡¦ve recently started a site, the info you provide on this website has helped me tremendously. Thanks for all of your time & work.

 206. Wow! Thank you! I continually needed to write on my blog something like that. Can I include a portion of your post to my blog?

 207. you’re in reality a good webmaster. The website loading speed is amazing. It seems that you’re doing any distinctive trick. Also, The contents are masterwork. you have done a great task in this topic!

 208. daily online use

  4a3d online 20mg 8 st preisvergleic

 209. online 40 mg low price

  4a3d cheap authentic online

 210. I’ve been absent for a while, but now I remember why I used to love this site. Thanks , I¡¦ll try and check back more frequently. How frequently you update your site?

 211. link for you online online canada

  4a3d venta de online en antofagasta

 212. Great post. I was checking constantly this blog and I’m impressed! Very useful info particularly the last part 🙂 I care for such info much. I was seeking this certain info for a long time. Thank you and good luck.

 213. I was suggested this blog by my cousin. I’m not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my difficulty. You are wonderful! Thanks!

 214. how can i online online in italy

  4a3d online online blogspot

 215. online 20 mg prescrizion

  4a3d confezione online costo

 216. online achat paypa

  4a3d commande online generi

 217. wow look it online by mail

  4a3d i use it how to online online

 218. I have to show some appreciation to you just for bailing me out of this type of trouble. Just after researching through the world wide web and getting strategies which are not helpful, I was thinking my entire life was done. Being alive without the solutions to the problems you have resolved by way of your good article content is a serious case, and ones that would have in a negative way damaged my entire career if I had not noticed your web page. Your own personal know-how and kindness in controlling every item was important. I’m not sure what I would’ve done if I had not come across such a solution like this. I’m able to at this time relish my future. Thanks so much for the skilled and result oriented guide. I will not be reluctant to propose your web blog to anybody who ought to have recommendations about this issue.

 219. I’m not sure where you’re getting your information, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for excellent information I was looking for this info for my mission.

 220. You are a very clever person!

 221. Good ¡V I should definitely pronounce, impressed with your site. I had no trouble navigating through all the tabs and related information ended up being truly simple to do to access. I recently found what I hoped for before you know it at all. Quite unusual. Is likely to appreciate it for those who add forums or something, web site theme . a tones way for your client to communicate. Nice task..

 222. isonlineingonlineonlinesafe

  b97f uso del online en jovenes

 223. online services

  b97f cheap quality online

 224. I am always browsing online for articles that can facilitate me. Thanks!

 225. You made some decent points there. I did a search on the subject matter and found most guys will agree with your site.

 226. Hello There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and come back to read more of your useful info. Thanks for the post. I will definitely comeback.

 227. You made some good points there. I did a search on the issue and found most people will consent with your website.

 228. I was suggested this web site by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You are amazing! Thanks!

 229. Many thanks for this article. I will also like to state that it can often be hard when you are in school and starting out to create a long credit history. There are many college students who are merely trying to pull through and have a protracted or beneficial credit history can sometimes be a difficult point to have.

 230. I¡¦ll immediately clutch your rss feed as I can not to find your e-mail subscription hyperlink or newsletter service. Do you’ve any? Kindly allow me understand so that I may just subscribe. Thanks.

 231. Thanks for your whole work on this website. Kim loves carrying out research and it’s easy to understand why. My spouse and i notice all relating to the dynamic mode you produce great tips via this blog and as well recommend participation from some other people on that topic plus my simple princess is now studying a lot. Take advantage of the remaining portion of the year. You’re the one carrying out a good job.

 232. I wanted to construct a comment to be able to express gratitude to you for all of the splendid tips and tricks you are sharing at this website. My extended internet research has at the end been honored with reliable strategies to share with my friends and family. I ‚d state that that we site visitors actually are very endowed to be in a fantastic website with very many special individuals with great things. I feel rather blessed to have discovered your site and look forward to really more excellent times reading here. Thank you again for a lot of things.

 233. online super acti

  5978 online y genrico

 234. prezzo online one day

  5978 we choice brand online

 235. Of course, what a magnificent site and instructive posts, I will bookmark your blog.Best Regards!

 236. take two 20 mg online

  5978 online generika wirkung

 237. Thanks for sharing superb informations. Your website is so cool. I am impressed by the details that you¡¦ve on this site. It reveals how nicely you perceive this subject. Bookmarked this web page, will come back for more articles. You, my friend, ROCK! I found simply the information I already searched everywhere and simply couldn’t come across. What a perfect website.

 238. I loved as much as you will receive carried out right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish. nonetheless, you command get got an shakiness over that you wish be delivering the following. unwell unquestionably come more formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you shield this hike.

 239. Thank you for your entire hard work on this blog. My mom delights in setting aside time for research and it’s simple to grasp why. My partner and i notice all of the lively mode you render both interesting and useful tips and hints through this web blog and even increase contribution from visitors about this issue while our favorite princess has always been being taught a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the new year. You’re the one conducting a stunning job.

 240. Hey, you used to write excellent, but the last few posts have been kinda boring¡K I miss your great writings. Past few posts are just a little out of track! come on!

 241. female online fast india

  5978 comprar online sof

 242. You made some nice points there. I looked on the internet for the subject matter and found most individuals will approve with your site.

 243. This is really interesting, You’re a very skilled blogger. I have joined your rss feed and look forward to seeking more of your fantastic post. Also, I’ve shared your web site in my social networks!

 244. It¡¦s actually a great and useful piece of info. I am satisfied that you just shared this helpful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.

 245. There is evidently a bunch to identify about this. I feel you made various good points in features also.

 246. Hey There. I found your blog using msn. This is an extremely well written article. I’ll be sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return.

 247. I simply couldn’t depart your website prior to suggesting that I actually loved the standard info an individual provide in your guests? Is gonna be back frequently in order to check out new posts

 248. Hi, i feel that i saw you visited my web site thus i got here to go back the desire?.I’m trying to in finding things to improve my web site!I guess its ok to use a few of your concepts!!

 249. online 100mg pas cher

  916a todo sobre la online

 250. Hi there, I discovered your site by means of Google whilst searching for a comparable subject, your site came up, it appears to be like great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Dodaj komentarz